Antonie Mačingová 28 dní jídelníček

ODHODLANIE, VYTRVALOSŤ a DISCIPLÍN boli tri slová, ktoré som si na mojej ceste za zdravím pripomínala každé ráno. A vyplatilo sa. Po roku zmenených návykov, som si dala zdravotný stav do poriadku natoľko, že už roky nepotrebujem žiadne lieky. Nasledovalo zlepšenie zdravotného stavu u ľudí, ktorí ma oslovili a požiadali o pomoc pri zostavení jedálnička. To ma priviedlo k vytvoreniu 28-dňového jedálnička, ktorý pomáha pri doplnení alkalických rezerv organizmu.

Stav vnútorného prostredia v určitých limitoch, ktoré mu umožňujú bezproblémovo fungovať, teda homeostáza, sa nevytvára automaticky. Je to výsledok našich vedomých volieb. Toho, čo konzumujeme, ako konzumujeme a kde konzumujeme. To, v akom prostredí žijeme a ako premýšľame. Od rovnováhy vnútorného prostredia totiž závisí kvalita nášho zdravia a toho, ako vyzeráme. Niektoré premenné nevieme zmeniť ihneď. Stav pôdy či životného prostredia je dlhodobý proces v rukách kompetentných. Je najvyšší čas pracovať na zmene k lepšiemu, ale treba začať od seba. Čo môžeme urobiť hneď, je výber a príprava stravy. Sladené nápoje máme možnosť okamžite vymeniť za vodu – základ pitného režimu. Postupne môžeme z našich životov vyradiť situácie a ľudí, ktorí nám spôsobujú smútok a stres. Výsledok tohto prístupu je viditeľný a najmä citeľný v relatívne krátkom čase.

Mačingový jedálniček


Svoj jedálniček vytváram tak, aby vyzeral ako bežný, chutil ako bežný, ale aby bol jeho účinok, na rozdiel od „normálnych“ pokrmov, telu prospešný. Lebo ak je norma to, čo sa bežne konzumuje v domácnostiach, škôlkach, školách, či reštauračných zariadeniach, tak sme populácie „normálne“ chorých ľudí, ktorých cesta k uzdraveniu vedie cez lieky a lekárov. Síce sa zvyšuje priemerný vek, ale v akej kvalite života? Zrušme normy a normálnosť nahraďme originality.

Pre život potrebujeme zdroj energie, ktorá sa nachádza v našej potrave. Energiu získavame z makroživín a mikroživín. Makroživiny sú tie, ktoré naše telo potrebuje vo väčšom množstve. Mikroživiny potrebujeme v menšom množstve, ale ich rola je rovnako dôležitá, pretože sa podieľajú na procese správneho trávenia a absorbovania makroživín.

Voda je makroživina, ktorá obsahuje mikroživiny. Preto ju tiež odporúčam piť a nahradiť jej všetky tie presladené bublinkové nápoje a rôzne 100% džúsy, ktoré naopak často z tela odoberajú dôležité mikroživiny.
Medzi rastlinné zdroje bielkovín radíme rôzne orechy, orechové pasty, tofu, sóju, tempeh, fazuľu rôzneho druhu, quinú, hnedú ryžu, zemiaky. V kombinácii s kváskovým chlebom či krúpami nemôžete nič pokaziť. Dôležité ale je, "nezobať" medzi jedlami a snažiť sa o to, aby naše telo dospelo k skutočnému pocitu hladu.

SACHARIDY

Každé jedlo sa postupne rozloží na glukózu. Glukózu z krvi do buniek prenáša inzulín. Kolotoč „zobania“ a následného vylúčenia inzulínu z pankreasu môže spôsobiť otupenie buniek zodpovedných za prenos inzulínu. Následne sa v krvi začne hromadiť cukor a tiež inzulín a z hľadiska vzniku a rozvoja civilizačných chorôb sa v tele vytvorí ideálne prostredie. Ďalším nepríjemným sprievodným znakom hromadenia inzulínu v krvi je to, že inzulín je tukotvorný hormón, ktorý rozhoduje o tom, že sa tuk v tele začne ukladať. Obezita je predstupeň cukrovky a nebolí. Až neskôr vznikne problém. Pokiaľ si naozaj chcete vysledovať, ako na tom ste, odporúčam zapisovať si každé sústo, ktoré denne skonzumujete. Skontrolujte si, ako ste na tom s príjmom cukru vy a hlavne vaše deti v podobe bieleho kryštálového cukru, sladkostí, rôznych brumíkov, koláčikov, horálikov, bieleho pečiva. Tieto potraviny odporúčam naozaj v minimálnom množstve, pokiaľ už nie ste ochotní sa ich úplne vzdať. Cukrovka sa vytvára dlhodobo a základ môžeme získať už v detstve. Ešte raz zdôrazňujem, choroby sa nededia. Dedíme predispozície a choroby vytvárame opakovaním stravovacích návykov našich predkov. V jedálničku odporúčam ponechať zložené sacharidy a vlákninu vo forme zeleniny, strukovín, pohánky, pšeno, vločiek, batátov a ovocia – toho ale v menšom množstve.

BIELKOVINY

Bielkoviny delíme na živočíšne a rastlinné. V tele to prebieha tak, že ich prijímame v rámci potravy a telo si ich rozkladá na aminokyseliny. Tie si potom v rámci potreby telo použije na podporu rastu, budovania tkaniva, svalov, orgánov, vlasov, pokožky. Slúžia na podporu imunity, obnovu a výstavbu buniek, podporujú hojenie rán. Takže asi nebudú veľkým zdrojom energie (aj keď môj osobný názor je ten, že každá potravina obsahuje bielkovinu a tiež sacharidy, ale v rôznom pomere) skôr ich telo využíva na vyššie uvedené funkcie. Vo fitness sa samozrejme využívajú a odporúčajú ako základ pre nárast svalov. Mne len príde divné, že také esá akými sú Serena Wiliams či Mike Tisson sú vegáni a svalovú hmotu im závidí asi každý fitnessák. Nakoniec aj slony či gorily svedčia o tom, že nie všetko je presne tak, ako sa to prezentuje. Tak si vyberte.
Skôr sa stretávam s práve opačným problémom, že ženy, ktoré chcú rýchlo chudnúť prechádzajú na rôzne bielkovinové, práškové diéty, ktoré potom môžu spôsobiť zdravotný problém. Čím väčší priemyselný zásah – konzervovanie, emulgátory a podobne, tým menej prirodzený produkt pre telo a jeho správne chemické a hormonálne procesy. Preto ja nečítam etikety na potravinách, snažím sa také potraviny ani nekupovať. Obzvlášť tie, ktoré majú tých drobných opisov veľmi veľa.
Odborníci tvrdia, že musíme jesť mäso, vajíčka, syry – lebo toto sú zdroje esenciálnych aminokyselín, ktoré si telo nevie vytvoriť samo. U nás sa to už ale preháňa s konzumáciou uvedených zdrojov a ako je vidieť, evidentne to populácii neprospieva. Ak sa napríklad pozriete na jedálničky našich starých rodičov zistíte, že tí toho mäsa nemali v takom prehnanom množstve, ale vedeli si vhodne nakombinovať strukoviny a sacharidy (krúpy s hrachom, pohánku s fazuľami...), ktorá im vytvorila kompletné aminokyseliny. Teda také, po ktorých mali všetko to, čo telo potrebovalo na udržanie kvalitného zdravia. Minulý rok som bola v Indii, medzi hinduistami, ktorí nekonzumujú skoro žiadne živočíšne bielkoviny a nemôžem povedať, že by som tam videla problémy v raste či dostatku vitálnej energie.

 

TUKY

Tuky sú ďalšou dôležitou makroživinou v našom jedálničku. V tele slúži ako dlhodobý zdroj energie. Potrebujeme ich kvôli správnej funkcii hormonálneho systému, na ochranu vnútorných orgánov. Pokiaľ sa to preženie s nesprávnou stravou tak vzniká nahromadenie medzirezortných tukov a toto je už problém. Tuk slúži aj ako tepelná ochrana. Stretávam sa s pomerom podkožného tuku: viac tuku a menej vody – je nám teplejšie (je to väčšinou u chlapov, ktorí majú aj vyšší podiel svalovej hmoty a tiež preto je im teplejšie ako ženám) a potom pomer: viac vody ako tuku – tzv. celulitída. Pokiaľ sa to spojí s nízkym podielom svalovej hmoty, ženám, aj keď majú kilá navyše je častokrát zima. Tuky potrebujeme aj ako nosiče vitamínov A, D, E a K. Tiež je dôležité dbať na prísun zdrojov 3 a 6 omega mastných kyselín. V našom tele majú protizápalové účinky. Patria tu napríklad orechy, oleje, rybí tuk či mastné morské ryby (3).
Ak teda chcete byť zdravší a štíhlejší, ale ešte nie ste pripravení na radikálnu zmenu jedálnička, skúste aspoň to, že obmedzíte v čo najväčšej miere zdroje jednoduchých cukrov, jedzte viac zeleniny a bielkovín a obmedzte čo najviac prílohy, ako zemiaky, cestoviny, knedle, ryžu ...

 

Zdroj: Daniela Košťálová, Silvia Fialová, Lucia Račková: Fytoterapia v súčasnej medicíne, vydavateľstvo Osveta 2012.

Usnadněte si cestu ke zdraví a využijte naši nabídku podle paní Antonie Mačingové 28 denní harmonizační jídelníček.